Zmora nastolatków i dorosłych - Trądzik


Jest on najczęstszą dolegliwością skóry u ludzi na całym świecie. Zazwyczaj dotyka młode osoby wchodzące w okres dojrzewania i jest on związany ze wzmożoną produkcją łoju przez gruczoły naszej skóry. Zmiany trądzikowe pojawiają się zazwyczaj na twarzy, klatce piersiowej, ramionach i plecach. I choć choroba ta nie jest śmiertelna to potrafi pozostawić po sobie szpecące blizny. Zazwyczaj znika gdy skończymy dojrzewać, lecz niestety często zdarza się również, że trwa on dłużej lub pojawia się w zupełnie innych momentach naszego życia (np. trądzik niemowlęcy którego przyczyną może być stosowanie olei mineralnych). Bardzo często z powodu trądziku spada poczucie naszej własnej samooceny, wpędza nas w kompleksy lub powoduje gorsze samopoczucie. 


Rodzaje zmian trądzikowych:

Wągry – grudki o białych lub czarnych „czubeczkach”.
Grudki – wyglądają jak różowe guzki.
Krosty – ropne wypryski o charakterze zapalnym.
Torbiele – głębokie krosty, które mogą prowadzić do powstawania blizn.

Trądzik w najczęściej występuje u osób w wieku 13-20 lat jako tak zwany trądzik młodzieńczy (acne vulgaris). Inne postacie trądziku bardzo często mają związek z pracą układu hormonalnego. Dlatego ważne jest to by pamiętać iż przyjmowanie „anabolików”, często skutkuje powstaniem rozległych zmian trądzikowych zarówno na twarzy, klatce piersiowej i plecach. U kobiet często zdarza się iż wywołują go kosmetyki do makijażu, a dzieje się tak z powodu użycia ciężkich, zatykających pory skórne kosmetyków i może się tak dziać niezależnie od ich wieku.

Powstawanie trądziku.

Związane jest z wieloma czynnikami: nadprodukcja łoju przez gruczoły skóry, nadmierne rogowacenie ujść tych gruczołów, działanie hormonów lub oddziaływanie bakterii. Bakterie Propionibacterium acnes przyczyniają się do uszkadzania ścian gruczołu łojowego, w efekcie czego nasz własny łój staje się ciałem obcym i rozpoczyna się proces tworzenia stanu zapalnego.

Wyciskać czy nie wyciskać? Oto jest pytanie.

Moim zdaniem, popartym doświadczeniem w prowadzeniu skór trądzikowych w salonach kosmetycznych, NIE WYCISKAĆ! Nieumiejętne wyciśnięcie powoduje dostanie się bakterii do naszego krwiobiegu, ponieważ w domu bardzo często ciśniemy do pierwszej, a nierzadko nie tylko pierwszej krwi. Po drugie nagłe opróżnienie gruczołu z łoju daje naszej i tak produkującej go w nadmiarze skórze sygnał wzmożenia produkcji. Po trzecie twarz po wyciśnięciu wygląda znacznie gorzej i dłużej się goi niż po użyciu odpowiednich preparatów służących do oczyszczania skóry.


O tym jak pielęgnować, leczyć, zapobiegać na pewno nie raz jeszcze będę pisał. Mam nadzieję, że te informacje przyczynią się do poprawy wyglądu i stanu zdrowia naszych skór.


Michał
Komentarze

  1. Moim sprawdzonym sposobem jest jak najszybsze zasuszenie "nieprzyjaciela". Używam do tego żelu z kwasem salicylowym Avon albo Sudomaxu z tlenkiem cynku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Acnederm ... polecam tylko znowu trzeba się uzbroić w cierpliwość :) i wspomagać leczenie odpowiednia pielęgnacja skory.

    OdpowiedzUsuń
  3. Właściwa higiena oraz używanie właściwych preparatów, a w przypadkach natężonego trądziku, kontakt z lekarzem-dermatologiem. To na pewno pomoże każdemu człowiekowi w walce z tym przykrym i nader męczącym problemem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

JEŻELI W TREŚCI POSTA NIE PROSZĘ O LINK NIE UMIESZCZAJ GO TAM O ILE ZALEŻY CI NA TYM ŻEBY TWÓJ KOMENTARZ ZOSTAŁ OPUBLIKOWANY.

Potrafię znaleźć Twojego bloga bez tego.

Popularne posty