Metody walki z trądzikiem w salonie kosmetycznym.


Jeżeli masz skórę ze skłonnością do trądziku lub już go masz, zapewne zawitasz w gabinecie kosmetycznym. Wykwalifikowana obsługa takiego gabinetu ma w swoim „arsenale” wiele możliwości by ci pomóc. Mogą to być tradycyjne zabiegi manualne (w tym kwasy) czy klasyczne czyszczenie. Mogą również być to zabiegi z urządzeniami galwan, kawitacja itd.

Najczęściej stosowaną metodą nadal jest „Czyszczenie twarzy”

Zabieg w sumie nieskomplikowany. Głównym celem tego zabiegu jest usunięcie nadmiaru zrogowaciałego naskórka, jak również pozbycie się zaskórników. Jeżeli masz już stan zapalny to pamiętaj, że dobra kosmetyczka nie oczyści tego miejsca, ponieważ najpierw trzeba usunąć stan zapalny. Jest to ważne ze względu na to, iż inaczej mogłaby przyczynić się do „rozprzestrzenienia się” zmian trądzikowych. Sam zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia twarzy mleczkiem lub innym produktem, który oczyści skórę zarówno z makijażu (jeżeli takowy był na skórze) lub z różnych zanieczyszczeń jakie po drodze do gabinetu kosmetycznego przykleiły ci się do skóry. Następnie wykonany zostanie peeling (może być ścierny, enzymatyczny lub chemiczny w zależności od potrzeb twojej skóry). Po jego użyciu zostanie zastosowany tonik by przywrócić prawidłowe pH twojej skóry. W tym momencie zazwyczaj zostanie użyte urządzenie wytwarzające parę, która skierowana na twoją skórę spowoduje „otwarcie się” porów i dzięki temu łatwiejsze usunięcie zaskórników. Jeżeli twoja skóra jest jednak wrażliwa lub naczyniowa doradzałbym zastosowanie innej metody przygotowania skóry do „mechanicznego czyszczenia”. Może to być miniSAUNA o regulowanej temperaturze (nie rozgrzewa skóry bardziej niż do 40 stopni ale może być też ustawiona na niższe temperatury), może to być krem rozpulchniający lub wiele innych skutecznych metod. Gdy skóra będzie już gotowa zaskórniki zostanę „wyciśnięte”. Czasem zdarza się, że kosmetyczka używa igły do nacinania tzw. prosaków – objawiają się jako drobne grudki średnicy 1-2mm, barwy białej lub białożółtej, perłowo opalizujące. 
Kolejnym etapem jest przetarcie skóry odpowiednim tonikiem, by zdezynfekować skórę i przywrócić jej właściwy poziom pH. W niektórych salonach zastosowany zostanie Darsonval - jest to urządzenie o silnym działaniu bakteriobójczym i rozgrzewającym - bardzo skuteczny sposób na trądzik. Jest to dość nieprzyjemna część zabiegu o charakterystycznym zapachu ozonu. Teraz zastosowana zostanie maska pielęgnująca, bardzo często o działaniu przeciwzapanym, łagodzącym i normalizującym pracę gruczołów łojowych. Na zakończenie zastosowane zostaną kosmetyki których działanie uzupełni działanie zabiegu lub takie, które zostaną polecone do używania w domu jako pielęgnacja pomagająca w szybszym i skutecznym leczeniu skóry w okresie między zabiegami. Nie wystarczy wykonać jeden zabieg by stan skóry poprawił się na długo. Trzeba wykonać cała serię zabiegów, jaką ustalisz ze swoją kosmetyczką która będzie prowadzić twoje leczenie. Czas zabiegu ok. 90 minut. Koszt w zależności od gabinetu kosmetycznego od ok 100 do 200 złJeżeli chodzi o mechaniczne oczyszczanie skóry nie mam co do niego najlepszej opinii. Przede wszystkim po zabiegu skóra przez kilka dni wygląda zdecydowanie gorzej. Wyciskanie daje doraźny efekt ale skóra odbiera to jako sygnał, że wyprodukowała za mało sebum (łoju) więc bardzo szybko rozpocznie nową produkcję. Moim zdaniem dużo skuteczniejsze są metody, które dość często określane są biologicznym lub niemanualnym oczyszczeniem skóry - choćby zabiegi z kwasami owocowymi. Ale o tym napiszę innym razem.Michał

Komentarze

  1. Niestety systematyczność w działaniu jest niezbędna :) to nas gubi zgadzam się ze jeden zabieg nie pomoże. A co Pan sadzi o tak popularnej do tej pory microdermabrazji ? Czy jest to dobra droga dla poprawy wyglądu skory z tego typu problemami ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że uważamy podobnie, przede wszystkim systematyczność działania. A co do mikrodermabrazji, największą zaletą tego zabiegu w przypadku skór dotkniętych problemem trądziku jest to, iż "uwalnia" on zawartość zaczopowanych porów skórnych. Dzięki temu zmniejsza ryzyko powstawania stanów zapalnych. Więcej na temat tego zabiegu napiszę niebawem w kolejnych wpisach dotyczących trądziku.

      Usuń

Prześlij komentarz

JEŻELI W TREŚCI POSTA NIE PROSZĘ O LINK NIE UMIESZCZAJ GO TAM O ILE ZALEŻY CI NA TYM ŻEBY TWÓJ KOMENTARZ ZOSTAŁ OPUBLIKOWANY.

Potrafię znaleźć Twojego bloga bez tego.

Popularne posty