Oleje roślinne – Płynne złoto w pielęgnacji domowej.

Większości z nas oleje roślinne kojarzą się z kuchnią jako tłuszcze jadalne używane do sporządzania sałatek, czy innych potraw. Niektóre z nich kojarzą się również jako środki lecznicze, choćby olej z wiesiołka. |Ale znajdują one również szerokie zastosowanie jako składniki kosmetyków jak i same są doskonałymi naturalnymi eliksirami piękna i urody.

Czym zatem są oleje roślinne? To wszelkie substancje o konsystencji oleistej pozyskiwane z roślin a zatem każdy tłuszcz, który w temperaturze pokojowej zachowuje płynną konsystencję. Wyjątek stanowi tu np. olej kokosowy. Oleje pozyskiwane są z różnych części roślin np. pestek, owoców czy nasion.

Wyróżniamy dwa rodzaje pozyskiwania olejów:

Oleje tłoczone na zimno – o najwyższej jakości. Jednak wiele z nich traci ją po poddaniu ich działaniu wysokiej temperatury.

Rafinowane oleje roślinne – wytrzymują one działanie wysokich temperatur i są dużo tańsze ale nie posiadają tak wysokich wartości odżywczych i pielęgnacyjnych jak oleje tłoczone na zimno.

Wyróżniamy trzy kategorie olejów. Podział ten uzależniony jest od ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Czym więcej ich zawiera olej tym szybciej schnie w zetknięciu z powietrzem a co za tym idzie, im wyższa ilość tych kwasów w oleju tym krócej możemy go przechowywać nie obawiając się o utratę jego właściwości.

 1. Oleje schnące – zawierają powyżej 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i mogą być przechowywane ok 3-4 miesięcy.
 2. Oleje półschnące – zawierają pomiędzy 20 a 49% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych a ich wysoka jakość zachowuje się do 6 miesięcy.
 3. Oleje nieschnące – zawierają do 19% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych
  a przechowywać możemy je do 8 miesięcy.

Coraz więcej osób zwracając się ku naturze poszukuje doskonałych i bezpiecznych środków do pielęgnacji skóry. Dodatkowo warto pamiętać iż kosmetyki zrobione samodzielnie w domu mogą być oparte w 100% na naturalnych składnikach oraz nie będą zawierały konserwantów, dzięki czemu nie podrażnią naszej skóry. Jednocześnie wiedząc na jakie składniki i rośliny jesteśmy uczuleni możemy ich świadomie unikać w składzie naszych domowych preparatów pielęgnacyjnych.
Żeby własnoręcznie przygotować kosmetyki często potrzebne są odpowiednie surowce dostępne w specjalistycznych sklepach. Jednakże wiele domowych kosmetyków możemy przygotować ze składników dostępnych w sklepach spożywczych. Dla osób dbających nie tylko o siebie ale
i ekologię polecam wybór ekologicznych składników. Podniesie to trochę koszt domowego specyfiku jednocześnie chroniąc naszą planetę.
Aby idealnie pielęgnować naszą skórę warto przede wszystkim zaprzyjaźnić się z olejami tłoczonymi na zimno. Olei można używać do kąpieli, masażu, zamiast balsamu czy kremu.
Znakomity jest olej sezamowy – polecany osobom ze skłonnościami do podrażnień. Doskonale zadziała jako produkt dla osób walczących z rozszerzonymi porami. Olej ten idealnie się wchłania nie pozostawiając tłustej warstewki na naszej skórze.
Jednym z najbardziej godnych zwrócenia na niego uwagi jest olej ze słodkich migdałów. Mając najmniejsze cząsteczki nie zatyka porów skóry dzięki czemu idealnie nadaje się jako nośnik dodatkowych substancji pielęgnacyjnych zawartych choćby w olejkach esencjonalnych. Olej ze słodkich migdałów bez żadnych domieszek idealnie nawilża naszą skórę. Jest bardzo delikatny dlatego szczególnie polecam go osobom o wrażliwej skórze jak i do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt.

Jako że tematyka olei w pielęgnacji jest bardzo szeroka i ciekawa na pewno często będę do niej wracał. Zamieszczać też będę opisy jak samodzielnie zrobić preparaty pielęgnacyjne we własnym domu.

Michał

Komentarze

 1. A ja osobiście używam oleju z nasion róży i bardzo sobie chwalę :) ... i innym też :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olej różany to doskonały wybór :) Bardzo dobrze chroni przed wolnymi rodnikami, poprawia elastyczność skóry, regeneruje komórki, spowalnia procesy starzenia, zmniejsza powstawanie zmarszczek i redukuje blizny.

   Usuń
 2. Zawsze myślałam, że oleje nie mają daty ważności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, mają daty ważności, ale oblicza się je na podstawie kategorii oleju :)

   Usuń
 3. A czy jest jakiś olejek wspomagający walkę z trądzikiem ... taki o działaniu antyseptycznym :) ? ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, ze jest taki olejek, moim zdaniem najskuteczniej działający w tym względzie jest Olej Jojoba. Specjalnie dla Pani przygotowałem kolejny wpis, dotyczący właśnie tego olejku.

   http://twojezrodlourody.blogspot.com/2012/11/olej-jojoba-wosk-ktory-zosta-olejem.html

   Mam nadzieję, że informacje w nim zawarte przydadzą się i pomogą lepiej i naturalnie pielęgnować skórę :)

   Usuń

Prześlij komentarz

JEŻELI W TREŚCI POSTA NIE PROSZĘ O LINK NIE UMIESZCZAJ GO TAM O ILE ZALEŻY CI NA TYM ŻEBY TWÓJ KOMENTARZ ZOSTAŁ OPUBLIKOWANY.

Potrafię znaleźć Twojego bloga bez tego.

Popularne posty