Krępujący problem.

Przykry zapach skarpetek i obuwia to problem wielu z Nas i co prawda nie jest on groźny dla zdrowia, to zapewne działa silnie krępująco. Zwłaszcza kiedy tylko zrobi się cieplej nieprzyjemny zapach zaczyna dawać we znaki wszystkim dookoła. A wystarczy trzymać się paru prostych reguł by poradzić sobie z nim skutecznie i na długo.


Za wszystko odpowiedzialne jest to iż na naszych stopach znajduje się tak wiele ujść gruczołów potowych. Ale to nie sam pot daje nam tą dolegliwość, a bakterie które odżywiają się substancjami organicznymi zawartymi w pocie, w efekcie produkując kawas izowalerianowy. To właśnie on powoduje ten zapaszek. Sytuacja może się pogorszyć jeżeli dodatkowo przytrafi nam się grzybica. Wtedy po pomoc musimy udać się do dermatologa po odpowiednie medykamenty.


Dekalog suchej stopy:


 1. Codziennie myj stopy, rano i wieczorem, jeżeli jest taka potrzeba i możliwość to możesz i w trakcie dnia. Pamiętaj jednak aby nie myć ich jednak zbyt często, ponieważ niszczy to płaszcz ochronny skóry. Najlepiej mydłem antybakteryjnym.
 2. Nogi myj w wodzie chłodnej, ponieważ dzięki temu przyniesiemy ulgę zmęczonym stopom, ale i spowodujemy obkurczenie zarówno naczyń krwionośnych, a to spowolni pracę gruczołów potowych.
 3. Po umyciu dokładnie wysusz skórę, tak tę między palcami również.
 4. Skarpetki których używasz niech będą z naturalnych włókien (bawełny, włókna bambusowego itp.). Zmieniaj je minimum 2 razy dziennie. \nie powinny być one zbyt grube i zbyt długie.
 5. Unikaj obuwia z tworzyw sztucznych. Unikaj ciągłego chodzenia w tych samych butach, zmieniaj je na inne co kilka dni, żeby mogły dobrze wyschnąć i wywietrzeć.
 6. Po umyciu i wysuszeniu stóp posyp je talkiem, „proszkiem przeciwpotnym”, lub dobrym antyperspirantem np. w kremie.
 7. Kilka minut przed założeniem butów zastosuj antyperspirant w sprayu. Pamiętaj aby nie używać go na miejsca gdzie skóra jest popękana lub uszkodzona.
 8. Jeżeli nie musisz, nie zakładaj skarpet i obuwia. W czasie wypoczynku pozwól sobie na chodzenie boso.
 9. 1-2 w tygodniu warto wymoczyć stopy w specjalnej kąpieli. Doskonałą metoda domową jest woda z dodatkiem 1/3 szklanki octu jabłkowego. Ale również mogą to być specjalne sole do kąpieli stóp dostępne w drogeriach, lub zioła takie jak – szałwia, pokrzywa, lawenda, tymianek., które można nabyć w zielarniach.
 10. Unikaj spożywania ostrych przypraw, one mogą wzmocnić pocenie się, jak również „moc zapaszku”.


Warte zwrócenia uwagi:


Farmona, Nivelazione, Zaawansowany regulator pocenia do stóp


Kuracja przeciw nadmiernemu poceniu się stóp:
normalizuje pracę gruczołów potowych
zapobiega nadmiernemu poceniu.
Działa bezpośrednio na gruczoły potowe, zmniejszając proces nadmiernego pocenia. Zawiera aktywny, chroniony patentami, składnik antyperspiracyjny Aloxicoll, który reguluje pracę gruczołów potowych, nie blokując jej. Regulator pocenia Nivelazione efektywnie utrzymuje obniżony proces pocenia, zapobiega powstawaniu przykrego zapachu, przywraca stopom świeżość i suchość. Może trochę trudno się wsmarowuje, ale naprawdę działa.
Jeśli wymienione metody nie przyniosły pożądanych rezultatów warto się zastanowić czy przyczyna nie leży gdzieś głębiej. Wtedy lepiej poświęcić chwile na badania kontrolne i sprawdzić, czy „cuchnące stopy” nie chcą nam czegoś powiedzieć.

Michał

Komentarze

 1. Bezcenne porady :) ja się przekonałam co do jednej rzeczy... nie warto żałować na buty dobrej jakości bo można sobie przysporzyć tylko kłopotów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny post :)
  Ja na szczęście nie mam problemu z nadmierną potliwością stóp.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

JEŻELI W TREŚCI POSTA NIE PROSZĘ O LINK NIE UMIESZCZAJ GO TAM O ILE ZALEŻY CI NA TYM ŻEBY TWÓJ KOMENTARZ ZOSTAŁ OPUBLIKOWANY.

Potrafię znaleźć Twojego bloga bez tego.

Popularne posty