Czarny Bez - roślina lecznicza, lecz z charakterem

Należy on do najstarszych znanych człowiekowi roślin o leczniczym działaniu. Jego owoce i kwiaty od wieków pomagają nam w zmaganiach z przeziębieniami. Wyciągi są wykorzystywane do wytwarzania maseczek kosmetycznych i kremów. Do uzyskania cennych substancji używamy kwiatów, owoców oraz kory. Czarny bez szczególnie nadaje się do pielęgnacji skóry dojrzałej gdyż działa zmiękczająco, przeciwzmarszczkowo oraz wybielająco.

Skład i działanie

Kwiaty zawierają wiele cennych substancji – flawonoidy, kwasy organiczne, olejek eteryczny, garbniki, sole mineralne oraz saponiny. Owoce czarnego bzu zawierają garbniki, pektyny, witaminy A, C, B1, B2, kwasy organiczne (między innymi jabłkowy, winny i cytrynowy). Zarówno owoce jak i kwiaty wykazują silne działanie moczopędne, napotne i oczyszczające organizm z toksyn. Ponadto owoce wykazują działanie lekko przeczyszczające i przeciwbólowe. Kwiaty natomiast posiadają właściwości przeciwzapalne. Znacznie rzadziej stosowana kora ma działanie moczopędne a w medycynie ludowej uważana jest za środek wspomagający odchudzanie.

Działanie bzu czarnego przyjmowanego doustnie

Czarny bez stosowany jest przy przeziębieniach oraz we wspomaganiu leczenia innych chorób, przy których występuje gorączka. Ze względu na działanie moczopędne zalecany jest jako środek wspomagający leczenie zakażeń dróg moczowych. Właściwości przeciwbólowe decydują o ich stosowaniu w łagodzeniu bólu zębów czy migreny.
Czarny bez w pielęgnacji

Napar z kwiatu dzięki zawartości flawonoidów wykorzystywany jest do wzmacniania ścian naczyń krwionośnych. Doskonale nadaje się do kosmetyków przeciwtrądzikowych oraz dla skór tłustych, ponieważ działa przeciwzapalnie, ściągająco i antybakteryjnie. Dzięki kwasom działa również złuszczająco.

   
Domowe SPA

Syrop z kwiatów
  • ok. 100g kwiatów (10-12 dużych, dorodnych baldachów)
  • 500g cukru
  • 1 cytryna
  • 500ml wody


Jak wykonać ten doskonały syrop obejrzysz na filmie.

Więcej o bzie już we wrześniu kiedy zaowocuje. Wtedy zrobimy z niego nie tylko coś pysznego ale również doskonały kosmetyk.

!!! Uwaga !!!

Nie należy spożywać niedojrzałych lub świeżo zerwanych owoców bzu. Owoce powinny być suszone bądź przetworzone – w procesie suszenia lub gotowania rozkładana jest szkodliwa sambunigryna.

Michał

Komentarze

Popularne posty