Witamina 'C'ałkiem ważna


Świetnie i skutecznie walczy z wolnymi rodnikami dzięki czemu pozwala cieszyć młodym i promiennym wyglądem o wiele dłużej. Wspomaga leczenie trądziku, uszczelnia naczynia krwionośne dlatego ceniona jest przy pielęgnacji cery naczyniowej oraz przy leczeniu trądziku różowatego. Działa też przeciwzapalnie i nawilżająco. Przyjmowana w odpowiednio wysokim stężeniu doskonale wpływa na kondycję skóry. Odbudowuje kolagen i elastynę oraz spłyca blizny.Wspomaga walkę z problemami pigmentacyjnymi, zarówno poprzez oddziaływanie na proces powstawania melaniny jak i poprzez hamowanie tyrozyny niezbędnej do produkcji melaniny.Przywraca promienny wygląd skóry i dodaje jej blasku. Pobudza również nieaktywną witaminę E z powrotem do formy antyutleniającej. Chroni membranę komórkową i bierze udział w procesach enzymatycznych organizmu. Jest niszczona przez działanie UVA i utrzymuje się w skórze od 30 do 36 godzin po aplikacji. Tyle, w wielkim skrócie, można powiedzieć o tej niezbędnej dla człowieka witaminie. Jest ona substancją, którą należy dostarczać wraz z pożywieniem lub w kosmetykach ponieważ organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie jej wytworzyć.
  • 2 ml kwasu L askorbinowego
  • 10 ml wody destylowanej lub kwiatowej (hydrolatu) np. z kwiatu gorzkiej pomarańczy
  • 10 ml gliceryny roślinnej (warzywnej)

  
Nie jest jednak obojętne w jakiej formie dostarczymy ją organizmowi.

Kwas askorbinowy występuje w dwóch formach określanych literami L i D. Tylko forma lewoskrętna - L - kwasu askorbinowego wykazuje 100% biologicznej aktywności witaminowej i może być przyswajana przez organizm i wykorzystywana przez skórę. Występuje ona w postaci stabilnego proszku i w tej formie można przechowywać ją nawet przez kilka lat. Lecz po rozpuszczeniu jej w wodzie staje się ona mało stabilna i wrażliwa na czynniki takie jak światło, temperatura czy działanie tlenu. Bardzo łatwo ulega ona wtedy rozkładowi tracąc swoje właściwości.


Metody ustabilizowania roztworu wodnego kwasu L askorbinowego.


* dodanie alkoholu lub glikoli
* zachowanie odpowiedniego stężenia nie mniej niż 10% nie więcej niż 20%
* niska temperatura przechowywania roztworu
* ochrona przed światłem i tlenem
* dodatek antyoksydantów stabilizujących witaminę C np. taniny czy bioflawonoidów.


Domowe SPA

Serum z witaminą C


Witaminę C rozpuść dokładnie w wodzie destylowanej lub kwiatowej, dodaj glicerynę i przelej całość do buteleczki z ciemnego szkła. Odstaw na 12 godzin do lodówki i możesz zacząć używać. Proces powstawania serum możesz zobaczyć na naszym kanale na YouTube (kliknij TU).

Michał

Komentarze

Popularne posty