Śmigus-dyngus dla urody


Przeglądając różne artykuły trafiłem kiedyś na „magiczne metody na przedłużanie urody”. Podobno stosowały je góralki by wyglądać młodo przez lata. Miało to spory związek z wiosennymi kąpielami oczyszczającymi. Należy stanąć pod siklawą źródlanej wody, położyć pod nią kawałek chleba jako ofiarę i powiedzieć:

„Dzień dobry wódeczko, najstarsza caryczko!
Obmywasz góry, korzenie, kamienie
Obmyj i mnie z wszelkiego plugastwa
Ażebym była tak wspaniała jak wiosna
Ażebym była tak piękna jak zorza jasna
Ażebym była nasycona jak jesień
A bogata jak ziemia”


Wierzyć nie wierzyć w działanie takiego magicznego zabiegu lecz warto pamiętać, że kąpiel naprawdę może działać na urodę bardzo pozytywnie. Ważne jest to jakie stosujemy do niej dodatki.

Wielkanocna kąpiel

Kąpiemy się codziennie. Jedni wolą (lub mogą sobie pozwolić) na kąpiel w wannie, inni wolą szybki orzeźwiający tusz pod prysznicem. Dziś jednak skupię się na kąpielach w wannie. Kiedyś największe nawet brudasy musiały wziąć kąpiel przynajmniej raz do roku na Wielkanoc. Grzano wtedy wodę i w drewnianych cebrzykach czy baliach kapała się cała rodzina. Używano mydeł robionych z tłuszczy zwierzęcych oraz ługu otrzymywanego z popiołu z palonego drewna, z dodatkami dziegciu czy siarki. Włosy myto wywarami z mydlicy i tataraku.


Zasady bezpiecznej kąpieli

Przede wszystkim pamiętajmy, że temperatura wody w wannie nie powinna być znacznie wyższa od temperatury naszego ciała czyli 36,6 stopni (nie powinna przekraczać 40 stopni). Dla urody idealnie byłoby gdyby woda miała temperaturę niższą w granicach 24 do 28 stopni. Dla naszego zdrowia kąpiel powinna trwać minimum 10 minut ale nie powinna dłużej jak 25 minut. U osób z chorobami krążenia czas kąpieli niech nie przekracza jednak 15 minut w letniej wodzie a maksymalnie 10 minut w wodzie ciepłej. Lepiej unikać kąpieli w wodzie gorącej. Warto skonsultować to ze swoim lekarzem.   


 Do kąpieli możemy dodawać wszelakie dodatki, sole, mleka w proszku czymusujące kule. Jeżeli lubisz kąpiel z pianką możesz użyć odpowiednich płynów, żeli czy mleczek do kąpieli. Można również przygotowywać kąpiel z dodatkami ziół świeżych czy suszonych. Wszystko zależy od tego jaki chcemy osiągnąć efekt. Miłego moczenia się dla urody i odprężenia.

Michał
Komentarze

Prześlij komentarz

JEŻELI W TREŚCI POSTA NIE PROSZĘ O LINK NIE UMIESZCZAJ GO TAM O ILE ZALEŻY CI NA TYM ŻEBY TWÓJ KOMENTARZ ZOSTAŁ OPUBLIKOWANY.

Potrafię znaleźć Twojego bloga bez tego.

Popularne posty