PoCoPotek ma robotę?


Pocenie się jest normalnym objawem pracy naszego organizmu. Służy ono regulowaniu ciepłoty naszego ciała. Pocimy się stale, również gdy nie jest za gorąco i nie przemęczamy naszego organizmu. Pracuje wtedy ok. 5% wszystkich naszych gruczołów potowych. Ale gdy zwiększymy wysiłek fizyczny lub temperatura otoczenia podniesie się, nasz organizm zwiększy ilość wydzielanego potu. Przyczynia się to do utrzymania naszego organizmu w odpowiedniej dla niego temperaturze i zapobiega przegrzaniu. Nasilenie pocenia może również pojawić się w sytuacjach dla nas niekomfortowych emocjonalnie. Stres często powoduje iż oblewają nas „zimne poty”. Najwięcej gruczołów potowych zlokalizowanych jest na skórze dłoni i stóp. Wyróżniamy dwa rodzaje gruczołów potowych: 

  • ekrynowe – to one regulują naszą ciepłotę ciała
  • apokrynowe – rozpoczynają swoją pracę w trakcie okresu dojrzewania.


Świeży pot zdrowego człowieka jest bez zapachu. Na skórze miesza się on z tłuszczami z gruczołów łojowych i tworzą one chroniący nasz organizm przed patogenami ze środowiska zewnętrznego kwaśny „płaszcz”. Na skórze żyją również bakterie, które rozkładają pot a efekt tego rozkładu jest odpowiedzialny za powstanie nieprzyjemnego zapachu. Ze względu na wiele czynników, np. rodzaju pożywienia, każdy z nas wytwarza charakterystyczny, indywidualny zapach.


Nadmierne pocenie

Może mieć ono przyczyny związane z poważniejsza chorobą naszego organizmu, np. przewlekłe zakażenia, nadczynność tarczycy, choroby nowotworowe, zatrucia, zaburzenia neurologiczne itd. Lecz nadmierne pocenie wcale nie musi być objawem choroby. Mówi się wówczas, ze przyczyna jest „pierwotna” i ma podłoże dziedziczne.

Nadmierne pocenie przyczynia się do znacznego zmniejszenia komfortu życia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Będąc przez to samo w sobie sytuacją stresującą nakręcającą w ten sposób spiralę, przez co pocimy się jeszcze intensywniej. Gdy nadmierne pocenie pojawia się tylko na dłoniach, stopach lub pachach mamy do czynienia z nadpotliwością miejscową. Jeżeli dotyczy ona całego ciała, uogólnioną. Może pojawić się ona z powodu innych chorób organizmu, z powodu przyjmowanych leków, przy niektórych infekcjach, a także z powodu otyłości lub zaburzeń hormonalnych.  
Zasięgnij porady lekarza gdy:
  • Gdy nadmiernemu poceniu się towarzyszy gorączka, zaburzenia krążenia lub wyczerpanie fizyczne.
  • Gdy osoba cierpiąca na wzmożoną potliwość jednocześnie chudnie.
  • Gdy skóra robi się czerwona, łuszczy się, swędzi lub boli.
  • Gdy nadmierna potliwość staje się problemem psychicznym

Metody leczenia nadmiernego pocenia

Przede wszystkim konieczne jest zachowanie bezwzględnej higieny. Ponieważ bezwonny pot może nabrać „zapachu” dzięki bakteriom które go rozkładają. Szczególnie pod pachami nabiera on swojego charakterystycznego „aromatu”. Warto zatem pomyśleć o depilacji, ponieważ zmniejszymy dzięki temu ilość miejsca w którym bakterie rozkładać będą pot. Najlepiej używać ubrań z naturalnych włókien takich jak bawełna czy len. Ważne również by umiejętnie korzystać z dobrodziejstw antyperspirantów. Szczególnie warto zwrócić uwagę na te zawierające jony srebra, gdyż zapobiegają one rozwojowi bakterii będących przyczyną powstawania przykrego zapachu. Pomocne stają się również kąpiele z dodatkami wywarów ziołowych, wywarów z kory brzozy czy dębu. Jeżeli nadmierne pocenie mimo to nie ustępuje warto skonsultować się z lekarzem, który może przepisać odpowiednie specyfiki dostępne na receptę.


Wiem, że nie opisałem dokładnie wielu aspektów dotyczących walki z poceniem ale postaram się to zrobić w najbliższym czasie. Postaram się przedstawić domowe metody walki z potem, zabiegi które zaoferować może medycyna estetyczna jak również opisać kilka produktów dostępnych na rynku a pomagających w walce z tym problemem.

Michał


Komentarze

Prześlij komentarz

JEŻELI W TREŚCI POSTA NIE PROSZĘ O LINK NIE UMIESZCZAJ GO TAM O ILE ZALEŻY CI NA TYM ŻEBY TWÓJ KOMENTARZ ZOSTAŁ OPUBLIKOWANY.

Potrafię znaleźć Twojego bloga bez tego.

Popularne posty