Jak rozpoznać i pielęgnować skórę suchą


Każdy z nas jest inny. Choć może brzmi to nieco banalnie to akurat w tym przypadku jest to fakt nie dla wszystkich oczywisty. Różnimy się wieloma cechami, ale my skupimy się dziś tylko i wyłącznie na naszej skórze. A jest ona zupełnie inna u każdego z nas. Bo nawet skóra sucha wcale nie będzie identycznie sucha u każdego, kto ma szczęście posiadania tego rodzaju cery. Ba! Nawet wywoływać ją może zupełnie inna przyczyna. Suchość skóry wynika zazwyczaj z obniżonej zdolności do wiązania i utrzymywania wody w naskórku. Problem ten może wynikać zarówno z czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Część z nas cierpi na większą skłonność do przesuszania się skóry, co związane jest z genetyką. Często jednak sami nieświadomie narażamy skórę na przesuszenie. Mają na to wpływ zarówno warunki klimatyczne, zanieczyszczone powietrze czy kosmetyki z zawartością alkoholu. Choć należy też pamiętać, że nie każdy alkohol w INCI działa wysuszająco. Dochodzi do tego również twarda woda, szorstkie ubrania, czy zbyt częste mycie i peelingowanie skóry twarzy. Jeszcze dołóżmy do tego stres, zaburzenia hormonalne a także niektóre choroby przewlekłe jak choćby cukrzyca, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Sporo tego. Prawda? A to nadal nie wszystko co może sprawić, iż Twoja skóra jest skórą suchą.



Jak wygląda skóra sucha?

Cera sucha cechuje się przede wszystkim tym, że jest matowa a do tego bardzo często się łuszczy. Ponadto daje ona często uczucie napięcia, ściągnięcia a nawet pieczenia. Skóra sucha w porównaniu do innych typów jest o wiele bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia, a w dotyku jest ona szorstka i chropowata. Jej koloryt może przybierać barwy jasnożółte lub jasnoróżowe. W tym drugim przypadku świadczy to o tym, że skóra tego typu jest cienka i prześwitywać przez nią mogą naczynia krwionośne. Niestety, cechą charakterystyczną skóry suchej jest również znaczna utrata elastyczności i jędrności. Szybciej widoczne są na niej zachodzące procesy starzenia — zmarszczki.



Skóra sucha czy odwodniona?

Tu warto zaznaczyć, że często te dwa problemy wrzucamy do jednego worka. I z pewnych względów ma to jakiś sens, lecz z innych już nie. Nie zastanawiało Cię nigdy, dlaczego komuś mającemu skórę suchą pomagają lipidy, a innemu niekoniecznie? Najprościej mówiąc, to daje już właśnie wiedzę o tym czy masz skórę suchą czy odwodnioną. Skóra sucha oraz skóra odwodniona mają inne przyczyny. Z pierwszym typem mamy do czynienia wtedy, gdy dochodzi do zaburzeń budowy płaszcza hydrolipidowego na powierzchni skóry, co powoduje, że staje się ona sucha. Natomiast drugi typ skóry powstaje, gdy w skórze występują po prostu braki wody. Zatem osoby z odwodnioną skórą muszą przede wszystkim przyciągnąć i zatrzymać wodę w naskórku. I im same oleje mogą nie wystarczyć. Pamiętajmy jednak, że odwodniona może być również i skóra tłusta, stając się skórą tłustą pozornie suchą. Zresztą nie tylko ona ale i każda inna.



Czego szukać w kosmetykach dla cery suchej i odwodnionej?

Warto szukać kosmetyków, które w swoim składzie posiadają między innymi algi brunatne. Algi te nawilżają, ujędrniają i regenerują zniszczoną zmęczeniem i stresem skórę. W INCI szukaj też witamin, szczególnie E i D oraz aminokwasów. Wspomagają one gojenie się ran i działają przeciwzapalnie oraz regenerująco. Ważnym składnikiem dla skór suchych są CERAMIDY stanowiące naturalny element cementu międzykomórkowego. Uszczelniają one skórę i zapobiegają ucieczce wody z naskórka. Fajnie działają też proteiny jedwabiu, bowiem łączą się one z keratyną skóry, dzięki czemu tworzą „płaszcz ochronny” regulując poziom jej nawilżenia. Skóra sucha lubi też gdy w składzie kosmetyków znajdują się tak znane składniki jak kwas hialuronowy czy kolagen. Olej z kiełków pszenicy, który polecany jest przede wszystkim do pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej i bardzo suchej, naczynkowej a nawet alergicznej. Olej z kiełków pszenicy to podwójna siła: regeneracja i nawilżenie. Ważnymi składnikami są oczywiście dobre oleje: babassu, różany, awokado, olej z opuncji figowej czy powoli odchodzący już w zapomnienie olej arganowy, który jeszcze niedawno wyskakiwał dosłownie z każdej lodówki. No i oczywiście olej z ogórecznika, który moja sucha skóra uwielbia. Warty uwagi jest też kwas laktobionowy, który zapobiega ucieczce wody z naskórka. Fajnymi składnikami są też — coraz częściej wykorzystywane w kosmetyce — tak zwane fermentowane ekstrakty roślin.


jak pielęgnować skórę suchą?

Oczywiście na początek niezbędne jest odpowiednie oczyszczanie. Tu ważne jest aby nie sięgać po zbyt agresywne żele do mycia twarzy czy nawet pianki, jeśli usuwają one tłuszcz z naszej skóry do zera. Dla skór suchych najlepsze są mleczka i śmietanki do demakijażu. Dobrze spisuje się też stosowanie wieloetapowego oczyszczania skóry, a więc tego z użyciem olejków i balsamów, a potem odpowiednio delikatnych detergentów. Jeżeli mówimy o oczyszczaniu to oczywiście wspomnieć też trzeba o peelingach. Właściciele skór suchych nie muszą rezygnować z peelingów. Wystarczy wybierać te delikatniejsze, na przykład enzymatyczne czy gomage. Natomiast unikać należy ostrych drapaków. Co ważne, odpowiedni peeling stosujemy raz lub dwa razy w tygodniu. Nie częściej, ale i nie rzadziej niż raz w tygodniu. Inaczej utrudnimy składnikom innych kosmetyków penetrację naszej skóry. Tonizując skórę nie pozwalaj sobie na odparowanie toniku czy hydrolatu ze skóry. Gdyż wraz z odparowującą wodą z twojej skóry ucieka również woda z jej głębi. Zatem pamiętaj, aby po aplikacji toniku odcisnąć jego nadmiar ze skóry w papierowy ręcznik lub na wilgotną jeszcze skórę nakładać od razu kolejny preparat.


Nie polecę ci tu konkretnych kosmetyków dla cery suchej. Dlaczego? Ponieważ tu nie to jest celem. Najważniejsze jest nauczenie się rozpoznawania konkretnego rodzaju cery i umiejętność radzenia sobie z tym mankamentem. Mam jednak nadzieję, że choć trochę ułatwiłem ci życie jeżeli posiadasz właśnie suchą skórę.


Michał

Komentarze

Prześlij komentarz

JEŻELI W TREŚCI POSTA NIE PROSZĘ O LINK NIE UMIESZCZAJ GO TAM O ILE ZALEŻY CI NA TYM ŻEBY TWÓJ KOMENTARZ ZOSTAŁ OPUBLIKOWANY.

Potrafię znaleźć Twojego bloga bez tego.

Popularne posty