Perfumy, attar i bahkur. Przewodnik po świecie arabskich wonności

 

Nie od dziś mówi się, iż perfumy orientalne są najchętniej używane przez osoby odważne i pewne siebie. Dotyczy to tak samo kobiet, jak i mężczyzn, którzy preferują zapachy nietuzinkowe i tajemnicze. Ich kompozycje charakteryzują się dużą trwałością i zdecydowanie różnią się one od typowych zapachów proponowanych przez zachodnich producentów perfum. Jest w nich jednak coś tak niezwykłego, że od setek lat są w modzie przyciągając kobiety i mężczyzn z całego świata. A jeżeli przyciągają one i ciebie to myślę, że zainteresuje cię interesująca książka napisana przez Jolantę Mikołajczyk, a wydaną przez wydawnictwo Dialog. Tak, tak. Dziś o książce, bo książek traktujących o perfumach, ich historii, składnikach, o tym jak je dobierać, jak używać i jak przechowywać jest kilka. I tak, ta książka opowiada również i o tym. Lecz ta będzie zdecydowanie smaczkiem bibliofilskim dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej o kulturze, która przesiąknięta jest zapachem perfum od setek lat.Perfumy, attar i bahkur. Przewodnik po świecie arabskich wonności.

O roli zapachu w świecie Islamu świadczy fakt, iż w dawnych czasach już podczas budowy meczetu do zaprawy dodawano piżmo. To powodowało, że nagrzane słońcem mury uwalniały cudowny zapach. Religia ta wzywa też do przestrzegania higieny. Dlatego zapachowe produkty takie jak mydło, perfumy, oleje czy balsamy nieodzownie towarzyszą muzułmanom przez całe życie. Przewodnik ten odpowie nam na kilka interesujących pytań. Bo czy wiedzieliście na przykład czym pachnie panna młoda w dniu zaślubin, a czym w noc henny? Dlaczego w domu kobiety będącej w połogu, przez czterdzieści dni pali się kadzidło? Kultura arabska przesiąknięta jest wonnościami i wonności wszelakie towarzyszą jej w każdym momencie — i ziemskim i duchowym. Autorka opowiada nam o tym w sposób przyjemny i ciekawy. Dodatkowo jest tu jeszcze jeden smaczek — są tu też przepisy na własne perfumy w olejku czy pomadzie, oraz na bakhur lub potpourri…Takie małe, przystępne kompendium wiedzy i przyjemności jakie niesie ze sobą zapach. Książkę kupicie >>kliknij TU<<Michał

Komentarze

 1. Takie kompedium wiedzy przyda się wielu z nas
  Zwłaszcza jeśli częśc poświęcona jest higienie :) To oczywiście mała aluzja
  Faktycznie arabskie perfumy są tajemnicze, zmysłowe i nie dla każdego, ale dla osób wyjątkowych!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy wpis, przeczytałam go "jednym tchem", bardzo edukujący.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajna książka. Bardzo mnie zaciekawiła i przybliżyła świat arabskich wonności.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

JEŻELI W TREŚCI POSTA NIE PROSZĘ O LINK NIE UMIESZCZAJ GO TAM O ILE ZALEŻY CI NA TYM ŻEBY TWÓJ KOMENTARZ ZOSTAŁ OPUBLIKOWANY.

Potrafię znaleźć Twojego bloga bez tego.

Popularne posty