Magia Wielkiej Nocy


Nie wiem jak dla Was ale dla mnie Wielkanoc to najważniejsze chrześcijańskie święto w roku. Może nie jest to moje ulubione święto ale zdecydowanie najważniejsze duchowo. Daje mi ono nadzieję na to, iż życie nie ma końca i odradza się wciąż od nowa. I pewnie nie jest już ono takie samo jak kiedyś ale za to jest nadzieja, że będzie lepsze. Wiele tradycji naszej polskiej Wielkanocy wywodzi się z wierzeń ludowych i wprost z wierzeń starosłowiańskich ze święta Jarego (Jare Gody), które było kilkudniowym cyklem obrzędów związanych z zakończeniem zimy i początkiem wiosny.
Najważniejszym elementem tych przygotowań były urządzane zazwyczaj na świętych wzgórzach uroczyste uczty, podczas których obdarowywano się kraszankami (pisankami). Zaś następnego dnia obmywano się w „świętej wodzie”. Obchodzono również „Śmigus” polegający na wzajemnym uderzaniu się rozkwitłymi już witkami, a z czasem wyewoluował z tego współczesny zwyczaj „Śmigusa Dyngusa”.


Zmieniają się czasy i zwyczaje ale przesłanie pozostaje to samo. Dlatego cieszmy się wspólnie z najbliższymi ponieważ życie znów się odradza a ziemia budzi się do życia. Dlatego życzę Wam najpiękniejszych Świąt z bliskimi. Zachęcam również, nie tylko dla zdrowia, do pójścia na spacer aby na własne oczy zobaczyć jak wiosna zwycięża nad zimą. Niech będzie to dla Was najcudowniejszy czas.

Radosnych Świąt!


Michał 

Komentarze

 1. Bardzo ładne pisanki :) Czym barwione? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kupiłem jakieś "perłowe farby" a na to nałożone srebrzenia z folii transferowej tylko nie za pomocą kleju jak na paznokciach, a za pomocą drapania jeszcze na wilgotnej farbce :)

   Usuń
 2. Bardzo podobają mi się te pisanki D ciekawy efekt

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczne pisanki i zdjęcia :) U nas dziś pod oknem był taki wrzask przez to lanie, jakby robili świniobicie, aż koty patrzyły zdziwione. U siostrzenicy na wsi za to, jechał wóz strażacki i robił prysznic na ogródkach :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

JEŻELI W TREŚCI POSTA NIE PROSZĘ O LINK NIE UMIESZCZAJ GO TAM O ILE ZALEŻY CI NA TYM ŻEBY TWÓJ KOMENTARZ ZOSTAŁ OPUBLIKOWANY.

Potrafię znaleźć Twojego bloga bez tego.

Popularne posty