Ludzie, za którymi nie będę a wręcz nie powinienem płakać


Ci, którzy mnie naprawdę znają to wiedzą. A Ci, którzy nie mają ochoty, to wiedzieć nie muszą, że jestem osobą, która każdego od samego początku naszej znajomości obdarza ogromnym kapitałem zaufania. A co z nim zrobi obdarowany? Czy może przetrwoni? Pomnoży? To już jego prywatna sprawa. Jestem cierpliwy, doskonale słucham i podobno idealny ze mnie materiał na barmana. Jeżeli uznam kogoś za przyjaciela lub ważną i bliską mi osobę to nie znaczy, że będę mu tylko słodzić i poklepywać po ramieniu. Zawsze raduję się każdym nawet najmniejszym jego sukcesem jakby to był mój własny, osobisty sukces. Lecz jeżeli trzeba to umiem też wylać wiadro zimnej wody dla otrzeźwienia, a jeśli to konieczne to i kopnąć w dupę dla opamiętania. Jeżeli to konieczne, pomogę ukryć Ci zwłoki i to bez jakiegokolwiek jojczenia – jesteś w końcu moim przyjacielem. A dla przyjaciół robi się naprawdę bardzo wiele. Lecz niech boi się ten kto nadużyje tej przysługi. Ja już będę wiedział jak się pozbyć corpus delicti. A na poważnie. Jeżeli ktoś jest mi bliski, po prostu ważny dla mnie, wtedy daję 100% z siebie a nawet i więcej. Lecz jeśli masz ochotę to w łatwy sposób pozbędziesz się mnie ze swojego życia. Raz na zawsze. U mnie nie ma przebacz i półśrodków. Jeżeli wykorzystasz do cna zaufanie już go nigdy nie odzyskasz. Co zrobić bym zniknął? Bądź toksyczny i staraj się zatruwać mi życie swoją toksycznością. Przez chwilę wytrzymam lecz nie długo. Po prostu zniknę i to nieodwracalnie. Życie jest zbyt skomplikowane aby jeszcze bardziej je sobie utrudniać i zarazem zbyt piękne by je sobie obrzydzać.
 
Rodzaje toksycznych ludzi, po których nie będę płakać

„Wieczny Maruda”


Wieczny maruda to taki malkontent, który wciąż twierdzi, że: „W tym kraju nie stawia się na ekologię i trzeba w końcu to zmienić” – by za moment zobaczywszy elektrownie wiatrowe w szczerym polu powiedzieć: „Kto stawia coś takiego?! Przecież to krajobraz psuje” – Będzie narzekać, że władze miasta nic nie robią, ale jak zaczną budowę metra to będzie mu to przeszkadzać bo utrudnienia to to powoduje. Nie ważne kto rządzi krajem i tak jest beznadziejny i pogrąża nas w otchłani rozpaczy i beznadziei. Opozycja jest lepsza ale na wybory nie pójdzie bo jego głos i tak nic nie zmieni. Maruda będzie narzekać na wszystko. Na to, że nigdy nie ma kasy a właśnie wrócił z podróży dookoła świata. Problemem jest nawet na to, że jabłko jest zbyt rumiane a te zielone są smaczniejsze bo bardziej kwaśne. Nie ważne, że chwilę wcześniej przegrzebał cały stos zielonkawych by spośród nich wybrać to najczerwieńsze, „najlepsiejsze”. Zawsze go ktoś krzywdzi, poniża, zawodzi zaufanie i zabija w nim wiarę w ludzi. Ty również. Choćbyś się starał i na uszach stawał. Nie wiem jak wy ale ja nie mam już siły dla wiecznych marud, które potrafią tak uprzykrzyć każdą radość życia, że wręcz, pomogą ci zrezygnować nawet z najlepszego planu - „bo i tak ci nie wyjdzie”. Każą ubrać się we włosiennicę i żałować wszystkiego razem z nimi. Ale pamiętaj – ty i tak masz lepiej więc musisz cierpieć bardziej. O nie! Nigdy więcej. Wolę się cieszyć życiem jak książkowa „Pollyanna”, każdym drobiazgiem. Wolę zarażać optymizmem, siać dobro i potem zbierać jego smakowite owoce...


Mentor całego świata niedoceniany

Chodzący ideał wiecznie niedościgniony. Pozornie pewny siebie a tak naprawdę jest to osoba o zerowym lub wręcz ujemnym mniemaniu o sobie. Lecz by podreperować swoje samopoczucie udowodnia ci, a przynajmniej próbuje udowodnić, że wszystko co robisz jest nie takie jakim powinno być. Często usłyszysz od niego: „Na niczym się nie znasz”, „Wszystko robisz źle” Tylko on jest mistrzem, alfą i omegą, która wie wszystko i na wszystkim się zna najlepiej. A wszelkie jego osobiste niepowodzenia to przecież nie jego wina i tak zwali ją na innych: „Bo to przecież inni wszystko mu zawalili, bynajmniej nie on przecież, no bo jakże by tak” Ten chodzący ideał uwielbia plotki i nabijanie się z innych, więc pewnie i ty jesteś ich tematem w jego rozmowach z innymi. Jesteś mu potrzebny by mógł cię poniżać a dzięki temu poczuć się lepiej. Więc po co taki „przyjaciel”, który osacza i ciągle dołuje?


Istota bez szkieletu

To znaczy kościec to on ma i nawet często potrafi z niego korzystać by się poruszać, a nawet sprawnie przemieszczać się to tu, to tam, zależy gdzie jesteś. Brakuje mu szkieletu w umyśle… w istocie człowieczeństwa. Robi jedno, mówi drugie, myśli trzecie i do tego targają nim skrajne emocje. A wszystko to zupełnie niezależnie od siebie acz często w tym samym czasie. Po prostu człowiek orkiestra. Chodząca schizofrenia. Z łatwością sprawi, że i ty poczujesz się jak schizofrenik. Głosów pewnie nie usłyszysz ale jak będziesz z nim przebywać częściej to kto wie? Kto wie? Ja cenię sobie swoje zdrowie psychiczne więc i za tą znajomość podziękuję. A wierzcie, odchorować taką znajomość można poważnie.


Pijawka

Pijawka bez przyssawki. Osobnik idealnie odzierający człowieka z wszelkiej energii i radości życia. Po spotkaniu z takim a często nawet i po samej rozmowie czuję się wyczerpany, zmęczony i zdołowany. Nie chce mi się po prostu żyć. Wszelkie jego problemy muszą być od razu twoimi. A dzieli się nimi hojnie i często. Jeżeli próbujesz się uwolnić lub zbagatelizować często wydumany problem zacznie wypominać, że: „Ty nigdy…” lub „Ty zawsze…” Będzie manipulować, wzbudzać poczucie winy i szantażować emocjonalnie byle tylko osiągnąć swój cel. A nie jest nim Twoje szczęście. O nie! Zapomnij.
Toksycznych ludzi, negatywnie wpływających na nas i nasze życie oraz samopoczucie jest całkiem sporo. Więcej jest ich gatunków niż tylko te tu opisane. Ale te właśnie wywołują u mnie najszybszą blokadę i odcięcie. Pamiętaj, że życie jest zbyt ważne by pozwalać innym je marnować. Znacznie przyjemniej jest robić to samemu niż dopuszczać do tego innych.


Michał

Komentarze

 1. Piękny praedziwy pist Ja mislam akurat taki związek Trzy lata toksycznej relacji Teraz sie uwolnilsm od niedo i od swojej przebaczajacej wszystko natury Kiedys ktos mi powiedzial ze jesli sama sie godze na to mimo iz mi zle to zawsze juz tak bedzie I to zmienilam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeżeli chcemy być szczęśliwi to jedyne wyjęcie uwolnić się od takich ludzi

   Usuń
 2. Michałku czy Ty aby nie jesteś rakiem? To co czytam to jak bym siebie widziała.
  Od zawsze twierdzę, że każdy człowiek ma w sobie dobroć. Jestem przyjacielem na dobre i na złe, ale mam również swoje zdanie, którego będę bronić i nie dam się przekabacić na żadną stronę. Z drugiej zaś strony istnieją na świecie osoby, które najzwyczajniej nie nadają na moich falach i nigdy się nie zrozumiemy. Ponieważ swoją początkową naiwnością nie jestem w stanie ich szybko zweryfikować, często za późno orientuję się w sytuacji. "Takie" osoby staram się jak najszybciej usunąć ze swojego otoczenia, bo nie mam ochoty, żeby swoją nadmierną wiedzą, narzekaniem czy przyssawaniem się zatruwały mój świat.
  P.S. Świetny tekst!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem Wagą :) i po prostu uwielbiam harmonię :) choć i odrobina chaosu daje nam coś, ale toksyczni ludzie nie działają na nas dobrze :)

   Dzięki za miłe słowo :)

   Usuń
 3. Michale świetnie to napisałeś.Unikam toksycznych ludzi nawet za cenę samotności.Ja też jestem zodiakalną wagą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musimy ich unikać :) nawet za cenę samotności :) lepiej otaczać się ludźmi podobnymi do nas :)

   Usuń
 4. Michał swietnie to napisałeś :) jakbym czytała o sobie :) a jestem Skorpionem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Najlepiej od takich trzymać się z dala.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mój mąż też jest zodiakalną Wagą i podobnie jak Ty uwielbia harmonię. :)
  Masz rację należy unikać toksycznych ludzi i najlepiej nie utrzymywać z takimi kontaktów. Gorzej jest jeśli takich toksycznych typów ma się w najbliższej rodzinie. Wtedy się kontakty bardzo zmniejsza, jednak nie zawsze jest to możliwe. Zawsze staram się podchodzić do życia z optymizmem i uśmiechem.
  Świetny tekst! Mogę go przesłać na stronę polecającą wpisy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak!Toksyczne typy w rodzinie to nawet zza grobu potrafią uprzykrzyć człowiekowi życie! Wiem z autopsji.

   Usuń
  2. Optymizm daje nam dużo więcej radości z życia :) ale to prawda najgorzej jak się trafi na takiego osobnika w rodzinie - trzeba go unikać umiejętniej :)

   Pewnie, że możesz :)

   Usuń
  3. Nawet jak się unika jak się da, to czasem po prostu się nie da. Przykro mówić, ale mam takich rodziców. Unikam kontaktu jak mogę, ale są dziadkami mojej córki, a przecież nie będę jej zabraniać widywać się z dziadkami tylko dlatego, że ja się z nimi nie dogaduję. Prawda?

   Link przesłałam, jak będzie na stronie głównej to napisze i dam znać. :)

   Usuń
  4. Ale na pewno nie jest to dla ciebie łatwe i podziwiam, że dajesz radę jednak :)

   Dzięki :)

   Usuń
  5. No to wyobraźcie sobie taką osobę w rodzinie, potrafi człowieka zniszczyć doszczętnie o ile tylko na to pozwoli. Wszystko krytykuje, manipuluje, nic nie może wyjść dobrze. Unikam jak mogę ale też trudno. :)

   Usuń
 7. Prawdziwy i szczery post. Yhhh w ostatnich czasach mam do czynienia z większością takich osób w najbliższym otoczeniu. Chwilami mam wrażenie, że to zaraźliwe, że sama taka się robię. ;) Jednak unikać trzeba, bo inaczej człowiek zwariuje. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie to, że też mam wrażenie, że ostatnio to jakby zaraźliwe jest spowodowało, że musiałem to z siebie wyrzucić :)

   Usuń
 8. Równieżbotaczam się pozytywnymi ludź, toksyczne znajomości zrywam. Mam nadzieję, że jeśli zajdzie taka potrzeba pomożesz mi ukryć zwłoki ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mam nadzieję, że nie będzie aż tak źle, że będziemy musieli się tym kiedyś zajmować :)

   Usuń
 9. Ciekawe spostrzeżenia :)
  O ludziach bez szkieletu nie słyszałam i na szczęście takich osób w moim otoczeniu nie ma. Nie lubię tak jak Ty wiecznych marud... każdemu zdarza się gorszy dzień ale całe życie? Sorry ale mnie to przytłacza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja niestety miałem w swoim otoczeniu kilka takich osób bez szkieletu :) co prawda nie jest to naukowe określenie :) tylko moje własne :) ale myślę, że doskonale ich taka nazwa charakteryzuje :)

   Masz rację czasem każdy ma gorszy dzień :) ale nie możemy dać się przytłoczyć :)

   Usuń
 10. Toksyczni ludzie potrafią wyzuć nas z wszelkiej radości. Jedynym wyjściem jest ucieczka. Ludzi bez szkieletu spotykałam, a jakże...ech, jak najdalej precz ;).

  OdpowiedzUsuń
 11. Och jak ja nie cierrrrpię marud! Zwłaszcza tych zwanych przeze mnie wampirami energetycznymi!
  A przy okazji dziękuję za przypomnienie o Pollyannie - jutro zasiądę do czytania po raz enty - uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Tak to już jest, że fajnych ludzi trzeba wyłuskać z tłumu "fajnych inaczej". Tych drugich jest niestety więcej, toteż ciężko omijać ich z daleka, chociaż bardzo by się chciało :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo fajnie napisane i przekazane odbiorcy :)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

JEŻELI W TREŚCI POSTA NIE PROSZĘ O LINK NIE UMIESZCZAJ GO TAM O ILE ZALEŻY CI NA TYM ŻEBY TWÓJ KOMENTARZ ZOSTAŁ OPUBLIKOWANY.

Potrafię znaleźć Twojego bloga bez tego.

Popularne posty