niedziela, 27 marca 2016

Magia Wielkiej Nocy


Nie wiem jak dla Was ale dla mnie Wielkanoc to najważniejsze chrześcijańskie święto w roku. Może nie jest to moje ulubione święto ale zdecydowanie najważniejsze duchowo. Daje mi ono nadzieję na to, iż życie nie ma końca i odradza się wciąż od nowa. I pewnie nie jest już ono takie samo jak kiedyś ale za to jest nadzieja, że będzie lepsze. Wiele tradycji naszej polskiej Wielkanocy wywodzi się z wierzeń ludowych i wprost z wierzeń starosłowiańskich ze święta Jarego (Jare Gody), które było kilkudniowym cyklem obrzędów związanych z zakończeniem zimy i początkiem wiosny.
Najważniejszym elementem tych przygotowań były urządzane zazwyczaj na świętych wzgórzach uroczyste uczty, podczas których obdarowywano się kraszankami (pisankami). Zaś następnego dnia obmywano się w „świętej wodzie”. Obchodzono również „Śmigus” polegający na wzajemnym uderzaniu się rozkwitłymi już witkami, a z czasem wyewoluował z tego współczesny zwyczaj „Śmigusa Dyngusa”.


Zmieniają się czasy i zwyczaje ale przesłanie pozostaje to samo. Dlatego cieszmy się wspólnie z najbliższymi ponieważ życie znów się odradza a ziemia budzi się do życia. Dlatego życzę Wam najpiękniejszych Świąt z bliskimi. Zachęcam również, nie tylko dla zdrowia, do pójścia na spacer aby na własne oczy zobaczyć jak wiosna zwycięża nad zimą. Niech będzie to dla Was najcudowniejszy czas.

Radosnych Świąt!


Michał 

4 komentarze:

 1. Bardzo ładne pisanki :) Czym barwione? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kupiłem jakieś "perłowe farby" a na to nałożone srebrzenia z folii transferowej tylko nie za pomocą kleju jak na paznokciach, a za pomocą drapania jeszcze na wilgotnej farbce :)

   Usuń
 2. Bardzo podobają mi się te pisanki D ciekawy efekt

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczne pisanki i zdjęcia :) U nas dziś pod oknem był taki wrzask przez to lanie, jakby robili świniobicie, aż koty patrzyły zdziwione. U siostrzenicy na wsi za to, jechał wóz strażacki i robił prysznic na ogródkach :D

  OdpowiedzUsuń

JEŻELI W TREŚCI POSTA NIE PROSZĘ O LINK NIE UMIESZCZAJ GO TAM O ILE ZALEŻY CI NA TYM ŻEBY TWÓJ KOMENTARZ ZOSTAŁ OPUBLIKOWANY.

Potrafię znaleźć Twojego bloga bez tego.